Centrala Begravningsbyrån

En del av Westergrens Begravningsbyråer

Beställ begravning här

013-12 20 59

 

Besöksadress

Apotekaregatan 10,
582 27 Linköping

Vi som jobbar här

Jerker Vennerqvist

Begravningsrådgivare

013-12 20 59

jerker@centrala.net

Sanna Hjärtström

Begravningsrådgivare

013-12 20 59

sanna@centrala.net

Erica Johansson

Florist och begravningsrådgivare

013-12 20 59

erica@centrala.net

Karin Gomér

Boutredare

013-12 03 17

karin.gomer@ca-rosens.se

Per Westergren

Auktoriserad boutredare

013-12 20 59

per@timglaset.se

Krister Johansson

Begravningsrådgivare

013-12 20 59

krister@centrala.net

Bitten Svernedal

Begravningsrådgivare

013-12 20 59

bitten@centrala.net

(Sjukskriven)

Erika Hallberg

Jurist / Auktoriserad boutredare

013-12 03 17

erika.hallberg@ca-rosens.se

Historia

Centrala Begravningsbyrån grundades på 1920-talet av Herman E. Nilsson med stationering vid Tinnerbäcken. Så småningom flyttade firman till Apotekaregatan 7, för att 1939 flytta in i del av nuvarande lokaler på Apotekaregatan 10. På den tiden sydde begravningsbyrån själva inredningen till kistorna. Detta utfördes av en kvinna som hette Frida Ström, som senare blev delägare i firman. 1957 vid Herman E. Nilssons bortgång överläts begravningsbyrån på Arne Asplunder, som sedan flera år varit anställd på byrån. Arne Asplunder drev sedan firman fram till januari 1981, då Krister Johansson och Ingemar Nordh övertog rörelsen. 2007 såldes begravningsbyrån till Erica Hellberg som i sin tur 2009 sålde verksamheten till Per och Josefine Westergren.
 

Sedan 2009 ingår Centrala Begravningsbyrån AB i det som vi nu kallar Westergrens Begravningsbyråer. Byråer med sammanlagt sju kontor i mellersta och östra Östergötland. Samtliga dessa byråer ägs av familjen Josephine och Per Westergren, som är den fjärde generationen verksamma inom begravningsbranschen. Genom ett omfattande samarbete inom denna grupp av begravningsbyråer, kan vi erbjudande begravningstjänster och juridiska tjänster med mycket stora fördelar för våra kunder.