Björkdahls Begravningsbyrå

En del av Westergrens Begravningsbyråer

Beställ begravning här

011 - 12 03 34

 

Besöksadress

Södra Promenaden 140,
602 31 Norrköping

Vi som jobbar här

Gunnar West

Begravningsrådgivare

011-12 03 34

gunnar.west@bjorkdahls-begr.se

Michael Andersson

Begravningsrådgivare

011-12 03 34

michael.andersson@bjorkdahls-begr.se

Karin Brodersen

Dekoratör och Administratör

011-12 03 34

karin.brodersen@bjorkdahls-begr.se

Terese Landin

Jurist / Auktoriserad Boutredare

011-12 03 34

terese.landin@bjorkdahls-begr.se

Lars Cederborg

Transportsamordnare

Westergrens begravningsbyråer

011-470 14 66

lars@westergrensbegravningsbyraer.se

Malin Wikström

Administratör / Begravningsrådgivare

Tel 011-12 03 34

malin.wikstrom@bjorkdahls-begr.se

Pierre Svensson

Transportör

Westergrens begravningsbyråer

011-470 14 66

pierre@westergrensbegravningsbyraer.se

Historia

Björkdahls Begravningsbyrå startades 1868 av Anders Petter Björkdahl och är Norrköpings äldsta begravningsbyrå. Verksamheten bedrevs på Östra Kyrkogatan, dagens Kristinagatan, där det snickrades både möbler och kistor. Sedan mitten på 1900-talet drevs företaget av kompanjonerna Rustoy och Flärdh. Senare kom röderna Ruben och Mats Lindholm att köpa företaget. Tillsammans förvärvade de även Finspångs Begravningbsyrå. Efter en tid delade bröderna sin verksamhet så att Mats själv tog ansvaret för Finspång och Ruben tog hand om Björkdahls Begravningsbyrå. I mitten av 1990-talet såldes byrån till Christer Gustavsson som under sin tid som ägare flyttade verksamheten från Kristinagatan till dess nuvarande lokaler på Södra Promenaden 140. Från 2000 ägdes företaget av Peter Broman som 2008 sålde till Josephine och Per Westergren.

Sedan 2008 ingår Björkdahls Begravningsbyrå AB i det som vi nu kallar Westergrens Begravningsbyråer. Byråer med sammanlagt sju kontor i mellersta och östra Östergötland. Samtliga dessa byråer ägs av familjen Josephine och Per Westergren, som är den fjärde generationen verksamma inom begravningsbranschen. Genom ett omfattande samarbete inom denna grupp av begravningsbyråer, kan vi erbjudande begravningstjänster och juridiska tjänster med mycket stora fördelar för våra kunder.