Timglaset Begravningsbyrån

En del av Westergrens Begravningsbyråer

Beställ begravning här

011-18 01 70

 

Besöksadress

Hospitalgatan 4,
602 27, Norrköping

Vi som jobbar här

Peter O Nilsson

Begravningsrådgivare

011-18 01 70

peter@timglaset.se

Marika Beckert

Begravningsrådgivare

011-18 01 70

marika@timglaset.se

Jenny Palmroos

Jurist

011-18 01 70

jenny@timglaset.se

Susanne Engdahl

Boutredningssekreterare

011-18 01 70

susanne@timglaset.se

Per Westergren

Auktoriserad boutredare

011-18 01 70

per@timglaset.se

Josephine Westergren

Begravningsrådgivare

011-18 01 70

josephine@timglaset.se

Historia

Arvid Anderssons begravningsbyrå startade i hörnet Repslagaregatan och Gamla Rådstugugatan. Verksamheten överläts så småningom till sonen Arvidsson som i sin tur senare sålde till Alvar och Mary Krook. Under Krooks tid flyttade byrån till en mindre lokal längre ner på Repslagaregatana mitt för Gamla torget. År 1959 köpte Olof Westergren begravningsbyrån av Alvar och Mary. Olofs far Erland Westergren hade tre år tidigare köpt Algot Anderssons begravningsbyrå i Linköping och far och son kom att kalla sina byråer för Westergrens Begravningsbyrå A. Anderssons efterträdare. Varefter verksamheten utvecklades flyttades byrån först till Hörngatan/Nygatan. Här ändrades namnet till Begravningsbyrån Timglaset.  Senare under c:a 10 års tid bedrevs byrån i Borgs fd Prästgård på Vinkelgatan i Kneippen. 1987 flyttades kontoret till Drottninggatan 32 och 1995 övertog sonen Per Westergren företaget. 1997 flyttades verksamheten till sin nuvarande lokal i hörnet av Hospitalsgatan och Gamla Rådstugugatan och år 2000 började Pers fru Josephine i företaget. Josephines far, Josef Engdahl, var ombud för Begravningsbyrån Timglaset i Valdemarsvik sedan början av 1980-talet. Från 2002 har Josephine och Per Westergren övertagit flera intilliggande begravningsbyråer i Östergötland.

Sedan 2008 ingår Begravningsbyrån Timglaset AB i det som vi nu kallar Westergrens Begravningsbyråer. Byråer med sammanlagt sju kontor i mellersta och östra Östergötland. Samtliga dessa byråer ägs av familjen Josephine och Per Westergren, som är den fjärde generationen verksamma inom begravningsbranschen. Genom ett omfattande samarbete inom denna grupp av begravningsbyråer, kan vi erbjudande begravningstjänster och juridiska tjänster med mycket stora fördelar för våra kunder.